Ana sayfa Yatırım Piyasa ‘300 milyon dolarlık yatırım planlıyoruz”

‘300 milyon dolarlık yatırım planlıyoruz”

13
0

‘300 milyon dolarlık yatırım planlıyoruz”

Geçen yılı 7 milyar TLciro ile kapatan Sanko Holding, önümüzdeki iki yılda 300 milyon dolarlık yatırım yatırım yapmayı hedefliyor . Holding Yönetim Kurulu Başkanı üyesi Zeki Konukoğlu, son beş yılda ağırlıklı 1,2 milyar dolarlık yatırmı hayata aldıklarını söylüyor. Konukoğlu ,yeni yatırım bütçesi mevcut işlerde kapasite artışı yapmanın yanı sıra yeni sektörde gireceklerini belirtiyor.
Tekstil , çimento , ambalaj gibi iş ve tarım makineleri ve bilişim sektörlerinde aktif rol oynayan gösteren Sanko Holding 1,2 milyar dolarlık yatırımı hedefleyerek plana aldı. Gelecek iki yılda gerek kapasite artısı ister kendini geliştirme ve yenilemek için 300 milyon dolarlık bir bütçe ayıran , yeni yeni bir sektöre giremk üzere ciddi çalısşamalar yürütüyor. Sanko Holdıng yönetiminden sorumlu Başkanı Zeki Konukoğlu ,iki yıl sonra makamını kardeşi Adil Konukoğlu’na teslim etmeden önce grubu yeni bir iş planı ile bir işe taşımayı hedefliyor . Tekstilin önde gelen kaptanı olarak grubun yeni sektörleri değerlendirdiklerini ve önümüzdeki yıllarda yeni iş fikirlerinin belirten Zeki Konukoğlu , şu an fikrinin olmadığını dile geiriyor . 7 milyar TL cirolu bu grubun bu yıl yüzde 12 büyüme hedefinin olduğunu belirten Zeki Konukoğlu , sorulan sorularıı şu şekilde yanıtladı;
Ekonomik anlamda zorlu bir süreçten geçilirken , istihtam seferberliği çevresinde onursal baskan
Abdülkadir Konukoğlu ek istihtamn sözü vermişti . Bu sözü tutabildiniz mi?
Sanko olarak bizim için olrak bibizm için öncelikli kriterlerden birisi sağladığımız kapasite ve bu kapasiteyi artırarak devam ettirme planıdır . Bu konuda çok dikkatli davranıyoruz . Biz böyle bir süreçte istihdam seferberliği kapsamında alanında % 5’i aşan bir artış gösterdik .Bundan sonra da istihdam bizler için en önemli çalışmalardan biri olarak devam edecek
Kaç Kişilik İşe Alım Oldu?
grubumuuzn 14 bin çalışanı var .İstihdam seferberliği ile 900 kadar ek istihdam oldu . Tabi ülkede işazlığı var . Ama zorluklardan ne kadar bahsedersek de çalışmak isteyene de iş var .
Bu İstihdami Yeni yatırımlarda mı Sağladınız ?
Biz bunu görev olarak kabul ettik ve İnegöl fabrikamızı geliştirmek ve büyütmek , çiğmento ek istihdamda ilerledik. Devrede olmayan birkaç fabrikamız vardı, onları devreye soktuk .Sonuçta birşeyler için çabalamadan olmuyor . Siyasette insanlar bügün var ,yarın yok . Ancak bu ülkee hepimizin biz grup olarak her birimde alım karaı verdik. Neticede bunu değişik sektöre yaydık. İhracattan değildi fakat yeni istihdam iyi de oldu. Hepimiz iyi düşünmek ve morelleri yüksek tutmak zorundayız. Bu da böyle bir alım oldu.
Sanko Holding açısından 2017 yılının ilk yarı değelendirmesini yapar mısınız?
2016 yıllı gerçekten ülkemiz için zor bir yıldı ama gerek ülke gerek se de sanayicive girişimciler olarak bu sınavdan oldukça başarılı çıktık .Sanko özelinde önceki yıla göre yüzde 12 büyüme nin artarak devam ettiğini görüyoruz. 2017 yılın da geçen yılla göre yüzde 12 büyüme kapacağımızı öngörüyoruz. Tabi önümüzdeki süreçte her yıl hedefimiz yüzde %5 veya %10 arasında büyümek . Sonuçta 7 milyar TL büyüklükte bir gruptan bahsediyoruz . Ve belli bir ölçeğe geldikten sonra hızlı büyüme ancak düzenli ve istikrarlı bir çalışma ile eldeedilebilir.
2017 büyüme , karlık ve yatırım planları nedir?
Sanko Holding olarak aktif olarak işlem gördüğümüz alanların hepsinde iddalıyız , o da faaliyet gösterdiğimiz sektörde önemmli rol ve oyuncu olmak . Bu kapsamda bunu global ve lokal anlamda basaran firmamız var. Örneğin İko bir dünya devri olarak, dünyadaki denim kumaşının sektörünün lideri.Bu hedefimiz gerçekleştirmek için biz sürekli yatırım yapan bir grubuz. Yeni devreye girecek yatırımlar var mı? Burada nasıl bir gündemle ilerliyosunuz? Biz yatırımlarımızı beş yıllık planlarla yapıyoruz .Her yıl aklımıza geleni yamak gibi bir lüxsümüz yok . belirli bir plan haritasıyla ilerliyoruz. Dediğim gibi geçen beş yıllık bu şüreçte 1,3 milyar dolarlık yatırım yaparak kendimizi geliştirdik . Hiç yatırım yapmıyoruz dedeğimiz yıl 100 milyon üzeri yatırım yaparız. Yenilenmesi , geliştirilmesi var bu işin .Sanayicilik böyle bir şey. Hedeflerimizde bu dönemde yeni bir sektöre girmek var. Bunu niçinde çalışmalar yürütüyoruz.
Satın alma gündemi olacak mı ?

Biz herzaman çıkan fırsatlar ve stratejik gördüğümüz alternetiflerle ilgileniyoruz.
Holding gelirlerinde sektörel dağılım nasıl ? Bu daılımda önümüzdeki süreçte bir değişim bekleniyormu ? Holding lokomotif sektörleri, büyüklüğüne ve sermayesine göre sınıflandırırsak , tekstil , enerji, çimento, ambalaj, iş makinaları ve traktör . Bu sektörlerimize büyüme devam edeceğiz . Zaman içinde çeşitli sektörlerde yapacağımız girişiml er ama redikal bir değişime neden olmaz Ancak bu kadar değişen dünya piyasalarında gelecek ne getirecek hep beraber göreceğiz.
Yurtdışında en son Fildişi Sahili’ne açıldınız . Yurtdışına yönelik yeni girişimlerimiz olacak mı? İlk yurt dışı yatırımımıza , üretim satış ve pazarlama entegre olmak üzere iki yıl önce Fildişi Sahil’inde başladık . Geçen yıl burada kurduğumuz bu beton santrali ve üretim tessislerimiz devreye girdi ve üretime start verildi . Öncelikle bu yatırımlarımızı bir kaç yıl takip edip kapasite kullanımı yüzde’e taşıyacağız . Daha sonra onun verdiği güvenle yakın coğrafideki benzeri yeni yatırımları da değerlendireceğiz . Yeni iş fikirleri ve girişim gibi planların sermayesi ve giriş maliyetleri gibi konular gündeme geldi . Yeni iş fikirleri bünyemizde kurduğumuz ve ailenin en genç bireyi Turgut Konukoğlu’nun da yönettiği Sankonline aracılığıyla değerlendiriyoruz. 7 girişime destek verdik Özellikle bilişim, telekominikosyon enerji ve grubunun faal olduğu iş alanlarıyla kendimizi verebileceğimiz olabilecek fikirleri ,yatırımları destekliyoruz. Girişim sermayesi olarak işrirak ettiğimiz işlerde azınlık olmak öncelikli tercihlerimiz değil ama işin yapılırsa göre esnek davranabiliriz .

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here