Ana sayfa Krediler Akbank Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Akbank Konut Kredisi Nasıl Alınır?

18
0
akbank-konut-kredisi

Türkiye’nin en iyi özel bankaları arasında yer alan ve özellikle son dönemde yaptığı çalışmalar ile adından söz ettiren Akbank, en kolay kredi veren bankalar listesinde de yer almaktadır. Bilindiği üzere Akbank bünyesi altında çeşitli bankacılık işlemleri bulunmakta bunun yanı sıra müşterilerine kredi kartı, araç kredisi, ihtiyaç kredisi ya da ev kredisi vermektedir. Son dönemde özellikle ailelerin ev alma isteği, devlet tarafından faizlere getirilen düzenlemeler sonrasında konut kredisi de yoğun bir şekilde ilgi görmeye devam ediyor. Üstelik Akbank’ın diğer bankalara bağlı olarak çok daha kolay kredi vermesi ve bazı sorunları göz ardı etmesi de özellikle kredi notu çok yüksek olmayan bireylerin tercih etmesine sebep olmaktadır. Akbank tarafından sağlanan konut kredisi sayesinde ise hem bitmiş sıfır projeler hem de ikinci el kullanılmış evler alınabilmektedir. Tabi ki evler için verilen kredi miktarı %100 olmamakta, evin fiyatına bağlı olarak belirlemeler yapılmaktadır. Burada ekspertizin ev konusunda vereceği rapor ve biçeceği değer de etkili olmaktadır.

Akbank tarafından verilen konut kredisinin alınması için öncelikle kişinin kredi yükümlüklerini yerine getirmesi, gerekli belge ve bilgileri sunması gerekmektedir. Ayrıca bankalar ile sicil açısından da herhangi bir problem yaşamaması, konut kredisi almasına yardımcı olmaktadır.

Akbank Konut Kredisi Rehber

Şubeler başta olmak üzere mobil şube, internet şubesi, SMS ya da müşteri hizmetleri aracılığıyla Akbank konut kredisine başvurabilirsiniz. Eğer konut kredileri hakkında fazla bilginiz yok ise konumuzun devamını incelemeniz yeterli olacaktır.

Kredi Çekilmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

-Kredi seçmeden önce mutlaka gelirinize ve risk durumunuza göre seçim yapmanız gerekmektedir. Eğer düşük maaşınız var ya da bankalar açısından risk kısmında yer alıyorsanız, kredi başvurunuzun reddedilmesi olasıdır.

-Başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurun ve banka tarafından istenilen belgeleri teslim edin.

-Konut kredisi öncesinde ekspertiz tarafından incelemeler yapılmaktadır. Bu sebeple ekspertize de belli ücretler ödemek zorunda olduğunuzu unutmayın.

-İmzaladığınız sözleşmenin bir kopyasını alın, faiz oranının yazılı olduğuna emin olun ve mutlaka eksiksiz bir şekilde okuyun.

-Kredi tanımlandıktan sonra tarafınıza konut için DASK ve sizin için de hayat sigortası yapılacağını unutmayın.

-Kazandığınız parayı belgelendirmeniz önemlidir. Aksi taktirde bankalar tarafından işlem yapılması zorlaşmaktadır.

-Krediyi aldıktan sonra ödemelerinize dikkat edin ve aksatmamaya özen gösterin.

Konut Kredisinin Özellikleri

Bilindiği üzere konut kredisi devlet tarafından yapılan düzenlemeler sonrasında 120 ay ile sınırlandırılmıştır. Ayrıca bu süreçte ev teminat amacıyla rehine alınmakta, borcun kapatılması halinde rehine kalkmaktadır. Evin ipotek olduğu süreçte borç kapanmadan başka birisine satılması, devredilmesi mümkün değildir. Bu sebeple ev satın almadan önce ipotek altında olacağını unutmayın.

Akbank tarafından müşterilerine özel sunulan faiz oranı ve taksit miktarı da oldukça uygundur. Güncel faiz oranlarına bakıldığında ise Akbank’tan ev kredisi çekmeniz halinde 100.000 Türk Lirası için 48 ay boyunca ödeyeceğiniz rakam sadece 1.533 Türk Lirası şeklindedir. Bu kredinin faiz oranı ise %1.14 şeklindedir.

Ayrıca çekilen bu kredinin içerisinde 500 Türk Lirası kredi tahsis ücreti, 750 Türk Lirası ekspertiz ve 116 Türk Lirası taşınır-taşınmaz rehin ücreti alındığını unutmayın. Bu sebeple çekilen 100.000 Türk Lirası krediden geriye genel olarak 98,500 TL civarında bir miktar kalmaktadır. Kredi tahsisi sonrasında ise para peşin olarak müşteriye verilmemekte, doğrudan evin sahibine yani satıcı olan kişinin hesabına aktarılmaktadır. Bu sebeple evi alırken paranın doğrudan satıcının hesabına aktarılacağını ve harici olarak kullanamayacağınızı unutmayın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here