Ana sayfa Merak Edilenler Çalışan Annelere 300 TL Kreş Parası Desteği

Çalışan Annelere 300 TL Kreş Parası Desteği

10
0

Özellikle son dönemde kadınların iş hayatına atılması ve bu yönde çalışmalar yapılması üzerine devlet de harekete geçti. Bilindiği üzere en çok işsizlik oranı erkeklerin yanı sıra kadınlarda da bulunmakta ve geleceğe yönelik yapılan çalışmalar sayesinde bayanlar da yavaş yavaş iş hayatına atılmıştı. Hal böyle olunca da çalışan bayanlar için özellikle bebek bakımı çok daha zor bir hal aldı. Bilindiği üzere devlet bir yandan bayanların çalışmasını ve istihdam edilmesini sağlarken bir yandan da nüfus konusunda problemlerin yaşanmaması için 3 çocuğu teşvik ediyordu. Ancak genellikle çalışan anneler bebeklerine bakamayacağı ya da kreşe vermenin masraflı olacağını düşünerek çocuk yapmayı tercih etmemekte, bunun yerine tek çocuk ile hayatını devam ettirmekteydi. Yapılan incelemeler sonrasında ise tek çocuklu ailelerin özellikle genç nüfusu azaltacağını düşünen yetkililer, ailelere bazı destekler vermeye başladı. Bu destekler doğum parası, doğum izni iken çocuk büyüdükten sonra da eğitimini rahat bir şekilde alması için kreş desteği verilmekte. Kreşin ücreti ne olursa olsun verilen 300 Türk Lirası destek ile hem çocuğun eğitimi kaliteli bir şekilde yapılmakta hem de anneler işlerine verimli bir şekilde devam etmektedir.

Annelere Kreş Desteği Nasıl Alınır?

Bu desteklerin herkes için geçerli olmadığını ve bazı şartların yerine getirilmesi gerektiğini de unutmamak gerek. Örnek vermek gerekirse; çalıştığı yerde çocuklarını getirebilme imkanı bulunan kişiler bu desteklerden yararlanamamaktadır. Bu sebeple de kurum tarafından öncelikle kişinin işyeri hakkında araştırmalar yapılmakta ve ona göre karar verilmektedir. Maliye Bakanı Naci Ağbal ise bu durum ile ilgili açıklamalarda bulunmuş ve başvuruların yaklaşık 500.000 civarında olduğunu belirtmişti. Devlet hazinesinden verilen destek sayesinde artık bayanlar da işteyken çocuklarını kreşe gönderebilecek.

Kreş desteğini alabilmek için annenin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na başvuru yapması gerekir. Başvuru sırasında bazı bilgi ve belgeler istenmekte onay alınması halinde de destek başlamaktadır. Ancak herhangi bir engel çıkması ya da şartların tam olarak yerine getirilmemesi halinde kreş desteği verilmesi mümkün değildir. Şartların detaylı bir şekilde incelenerek işlem yapılması gerekir.

Kreş Desteğinin Şartları Nelerdir?

Her devlet desteğinde olduğu gibi bunda da bazı şartlar ve detaylar bulunur. Bu şartların yerine getirilmesi halinde ise kreş desteği verilmektedir. Annelere özel kreş desteğinin şartları ise şu şekildedir;

-Kreş desteği verilmeden önce kişinin gelir ve maaş durumu incelenir. Yüksek bütçeye sahip olan ya da kreş parasını karşılayabilecek durumda olan ailelere destek verilmez. İşveren ile de görüşülen bu durum sonrasında eğer bir sonuç alınmazsa bakanlığa başvurmak gerekir. Ancak maaşı yüksek bireylere kreş desteği sağlanmaz.

-Yukarıdan da anlaşılacağı üzere asgari ücretle çalışan, gelir durumu az olan ya da aileden herhangi bir destek alamayan (boşanmış, dul) bayan için kreş desteği verilir. Bu destek sayesinde hem anne işine rahat bir şekilde devam eder hem de çocuk eğitimini almış olur.

-Eğer işveren izin veriyorsa ve anne çocuğunu çalıştığı yere getirebiliyorsa, bu durumda destek verilmez. Bu konunun ilk olarak işveren ile görüşülmesi önemlidir.

Yukarıda yer alan şartlar bu desteklerin tamamen ihtiyacı olan kişilere gitmesi içindir. Maaşı 4.000 Türk Lirası olan bir anneye desteğin verilmesi halinde asıl ihtiyacı olan kişi tam olarak desteklerden yararlanamayacaktır. Ayrıca desteklerin her kreş için aynı olduğunu ve kreş ücretinin de ödenecek desteğe bağlı olmadığını bilmek gerekir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here