Ana sayfa Merak Edilenler Çeyiz Parası

Çeyiz Parası

137
1
Çeyiz Parası Nedir Nasıl Alınır
Çeyiz Parası Nedir Nasıl Alınır

Çeyiz parası nedir?

Son zamanlarda insanların sıkça merak ettiği son çıkan yasaya göre çeyiz parası ödeneği ile genel bir araştıma yaptık derledik ve sizler için aydınlatıcı ve yararlana bilmesi adına konumuzu paylaşmak istedik. şimdi anlaşılır bir şekilde açıklama yapmak istiyoruz  ve Çeyiz parasına hak kazanmış kişilerin bu durumdan faydalanmasını sağlamak için gerekli bilgiler yazılıdır.

Çeyiz Parası
Çeyiz Parası

Çeyiz parası nedir?  Ölen kişinin kızına bağlanan yetim aylığının evlenmeden önceki aldığı paranın iki yıllık peşin ödemesi sonucu verilen yardım parası anlamındaki yetim aylığına çeyiz parası adı verilir.

Devletin 2016 da çıkardığı yasada evlilik çağına gelmiş kızların aldığı yetim parasının evlendikten sonrada kesileceği düşünülerek evlilik çağındaki kız çocuklarının aldıkları yetim aylığının  iki yıl ödenmesi yasası  düzenlenip aldığı yetim aylığının çeyiz parası adı altında son kez iki yıllık peşin olarak ödeme kararı alındıktan sonra sosyal sigortalar tarafından ivedilikle işleme başlatılan 2016 yılının şubat ayından itibaren müracaat edilip 12 aylık  yetim aylığının yani peşin ödeme sistemi devreye girmiştir ve hemen ödemeler yapılmıştır ve devam etmektedir.

Örneğin bir kişi ölen babasından aldığı yetim maaşı 500 tl tutarında ise çeyiz parı şu şekilde hesaplanmaktadır 500*24 ay olarak hesaplanıp 12000 tl olarak ödenmektedir , eğer daha yüksek alınıyorsa aynı şekilde  örneğin 750 * 24 ay olarak çarpılarak 18000 tl olarak  çeyiz parası ödemesi gerçekleşmektedir

Tabikide çeyiz parasını hak etmek için önce yetim aylığı bağlı olması yada yetim aylığına hak kazanmış evlenmemiş kız çocuklarının olması zorunluğu vardır.
 

Çeyiz parası Kimler Alabilir ?

Çeyiz Parasını kimler alabilir sorusuna gelince  Ölen kişinin yetim aylığını alan kız çocukları bekar oldukları yani yetim aylığı kesilmemiş durumdayken evlenmek üzere  sosyal güvenlik kurumunun dan müracat ederek yetim aylığını talep edebilir eğer evlenmiş ise zaten yetim aylığı olmadığı için çeyiz parası alma hakkı  bulunmamaktadır .Erkek çocuklarına çeyiz parası ödeneği yoktur . Tabiki eşinden ayrılmış olup veya dul kalan ama yetim aylığına hak kazanmış kişilerde müracat edip çeyiz parasını sosyal güvenlik kurumundan veya ilçe sosyal güvenlik merkezlerinden talep edebilirler.

Çeyiz parası almak için ne yapmamız gerekir?

Çeyiz Parası alabilmek için tabiki birkaç seçenek var öncelikle baba ve annesin vefat etmiş olması gerekiyor.

Evlenmek üzere olması gerekiyor çünkü son toplu yetim aylığı (çeyiz parası )adı altında son kez  aldığı maaşın 24 aylığını peşin almasıyla sona eriyor. Yetim aylığı almak için  hak kazanmış olması gerekiyor yani  Sosyal güvenlik kurumuna.

bağlı olduğu emeklilik sistemin  4/b (Bağ-kur ) veya 4/a (SSK )  ya bağlı emekli olmuş  anne ve babanın yetim aylığı alan kız çocuklarına evlenmeden önce verilmektedir. Çeyiz parasına hak kazanmış yetim aylığı alan kız çocuklarının evlenmek üzereyken Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığına Veya ilçe sosyal güvenlik merkezlerine müracat ederek çeyiz paralarını talep edip ödemelerini alabilirler.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here