Ana sayfa Merak Edilenler Devlet Define Bulana Ne Kadar Pay Veriyor?

Devlet Define Bulana Ne Kadar Pay Veriyor?

43
0
define-hisseleri

Ülkemizde yer alan topraklarda birbirinden farklı defineler, hazineler ve tarihi eserler çıkabilmektedir. Ancak bu durum devlet kontrolünde ya da devletin izni dışında gerçekleştirilmesi halinde birbirinden farklı cezalar uygulanır. Bu cezalar ise genellikle yüksek miktarlarda para cezası ya da hapis cezası şeklinde de tanımlanabilir. Devletin ya da arsa sahibi değilseniz, mülk sahibinden izinli bir şekilde define aramanız halinde yasal bir şekilde pay sahibi olabilirsiniz. Bir yerin tapusunun olması ya da imara açık olması o bölgede bulunan tarihi eserlerin ya da hazinelerin size ait olduğu anlamına da gelmemektedir. Bu yüzden mutlaka define aramaları yapmanız, define bulmanız ya da bu konuda şüphelenmeniz halinde Maliye ve Gümrük Bakanlığı’na haber vermelisiniz. Genellikle şehrin dışında bulunan kişiler de Jandarma’ya haber vermemekte ve durum hakkında bilgilendirme yapmaktadır. Ayrıca şehir dışında yapılan aramalarda izin alınması halinde zaman zaman Jandarma birlikleri tarafından da destek verilir. Devlet kesinlikle hazineciliğe ve vatandaşların hazine aramasına karşı değildir, aksine verdiği destekler ve kâr payları ile her daim hazine veya tarihi eser bulunmasını destekler.

Define Hisseleri Ne Kadardır?

Vatandaşlar tarafından en çok merak edilen konular arasında define bulunması sonrası bireye verilen hisselerin ne kadar olduğu şeklindedir. Bilindiği üzere kendi arazinizde bulduğunuz bu hazinelerin belli bir değerleri bulunmakta, bu değerlere bağlı olarak da verilecek rakam belirlenmektedir.

Eğer kişi kendine ait bir mülkiyette hazine bulmuşsa ilk olarak Maliye ve Gümrük Bakanlığı’na, eğer uzak bir bölgede yaşıyorsa Jandarma’ya haber vermelidir. Daha sonra yetkililer tarafından gelinip incelemeler yapılmaktadır. İlk olarak hazine yetkililer tarafından alınır ve incelenmeye başlanır. Gerekli incelemelerin ardından hazinenin değeri hesaplanmakta ve bu rakamlar üzerinden de hazineyi bulan kişiye %50 pay verilmektedir. Kalan pay ise devletin hazinesinde kalmakla birlikte eğer tarihi bir şey ise müzeye de kaldırılabilmektedir. Buradan da anlaşılacağı üzere hazine bulunması halinde devlet tarafından bireye verilecek olan rakam %50 şeklindedir.

Vatandaş eğer farklı bir mülkiyette ya da kendine ait olmayan bir arazide aramalar yapıyorsa, mutlaka mülkiyet sahibine haber vermelidir. Aksi takdirde yasa dışı olarak yapılan kazılardan dolayı çeşitli cezalar meydana gelebilir. Toprak sahibine haber verildikten sonra yapılan kazıların ardından define bulunması halinde ilk olarak devlet tarafından definenin %50’si hazineye koyulmaktadır. Değerinin kalan %50’lik kısmı ise %10 arazi sahibine %40 defineyi bulana şeklindedir. Ayrıca define bulunan arazinin devlete ait olması halinde devletin alacağı rakam %10 daha artarak %60’a ulaşır. Sonuç olarak başka bir arazide bulunan defineden verilen pay %40’ı geçmemektedir.

Kişi yukarıda yer alan kurallara uymaz ve kimseye haber vermeden defineyi çıkarırsa belli yaptırımlar uygulanır. Genellikle tarihi eserler ve defineler bozdurulması sırasında sık sık tespit edilir. En azı 6 ay olmak üzere yüksek miktarlarda para ve hapis cezaları uygulanmaktadır. Bu sebeple de define bulunması ya da arama yapılması halinde mutlaka yetkililere bu konu hakkında bilgi sağlanmalı, define kaçakçılığı yapılmamaktadır. Ayrıca devletten habersiz define bulunması halinde de hem definenin tamamı alınmakta, pay verilmemekte hem de hapis cezası gibi ciddi sıkıntılar ortaya çıkmaktadır.

Ülkemizin köklü bir tarihe sebep olması ve hemen hemen her bölgesinde medeniyetler bulunması nedeniyle de hazineler sık sık bulunmaktadır. Devlet tarafından bu sebeple de kontrol işlemleri çok fazla yapılmakta ve define ile tarihi eser kaçakçılığına asla müsaade edilmemektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here