Ana sayfa Merak Edilenler Devlet Destekli Solucan Gübresi Üretimi

Devlet Destekli Solucan Gübresi Üretimi

15
0
solucan-gubresi-uretimi

Son dönemde iş hayatına girmek isteyen bireyler için devlet destek vermeye devam ediyor. Bilindiği üzere yapılan son açıklamalarda başta küçük esnaf olmak üzere, çiftçilik, solucan üretimi, yazılım ve teknolojik projeler konusunda destek verileceği duyurulmuştu. Bu desteklerin arasında en çok dikkat çekenlerden birisi de hiç şüphesiz solucan üretimidir. Son zamanlarda yoğun bir şekilde ilgi gören ve en kârlı işler arasında yer alan solucan gübresi üretimi, maliyet olarak da oldukça ucuzdur. Hal böyle olunca da vatandaşlar kâr etmek amacıyla bu tür işlere girmektedir. Ayrıca devlet tarafından destek verilmesi ve bunun yanı sıra vergi muafiyeti gibi avantajlar getirilmesi nedeniyle de solucan gübre üretimi yoğun bir şekilde ilgi görmektedir.

Ancak her işte olduğu gibi solucan üretiminin de bazı detayları bulunmakta ve direkt olarak basit bir şekilde girilecek iş olarak görülmemektedir. Ülkemizde yeni yeni faaliyet gösteren bir iş kolu olsa da solucan gübresi üretimi geleceğin en kârlı işleri arasında yer alır. Genellikle solucan gübresi üretimi yoğun miktarda satılan Kırmızı Kaliforniya Solucanı ile gerçekleştirilir.

Solucan Gübresi Üretimi Nasıl Yapılır?

Solucan gübresi üretimi için gerekli olan şeyler; ahır ya da kapalı bir alan, yoğun miktarda solucan, gübreye dönüşecek toprak ve çürümüş meyve ile solucan besinleri. Kurduğunuz sistem üzerinden solucanlar meyveler ve sebzeler ile beslenecek daha sonra da bunların gübre olmasını sağlayacaktır. Solucan gübresi özellikle tarım alanları için çok verimli gösterilmekte ve ilgi görmektedir. Ayrıca solucanların uygun fiyatta olması ve kısa süre içerisinde çoğalması nedeniyle de yoğun bir şekilde ilgi görür. Doğru adımların atılması ve stratejinin belirlenmesi halinde solucan gübresi üretimi başarılı bir şekilde yapılabilir.

KOSGEB ile Solucan Gübresi Üretimi

Bilindiği üzere KOSGEB sadece solucan gübresi konusunda üretim yapmamakta bunun yanı sıra birçok sektöre de yine destek sağlamaktadır. Hibe olarak verilen paralar ile iş kurulumu, teçhizat ve personel giderleri kolay bir şekilde karşılanır. Ayrıca kuruluştan sonra işini büyütmek isteyen kişilere de yine geç ödemeli faizsiz kredi verilmektedir. KOSGEB ile solucan gübresi üretimi yapmak ise oldukça kolaydır. Yaptığınız başvuru sonrasında projenizin kabul edilmesi halinde tarafınıza ilk aşamada toplamda 50.000 TL olacak şekilde hibe para verilmekte, işinizi kurduktan sonra büyütmek istemeniz halinde de 100.000 TL geri ödemeli faizsiz kredi sağlamaktadır. Solucan üretimi desteklerinden yararlanmak için yapmanız gerekenler ise şu şekildedir;

-İlk olarak KOSGEB’e başvuru yapmanız ve uygulamalı girişimcilik eğitimi almanız gerekir. Eğer bu eğitimi üniversite yıllarında aldıysanız ve KOSGEB belgeniz var ise tekrar başvuru yapmanız gerekmez. Ancak yok ise mutlaka eğitimi almanız, başarılı bir şekilde tamamlamanız ve belgeye sahip olmanız gerekir.

-Gerekli eğitim ve belgelerin alınmasının ardından solucan gübresi üretimi ile ilgili projenizi hazırlamanız, yetkililere sunmanız gerekir. Yetkililer tarafından yapılan incelemeler sonrasında onay verilmesi halinde solucan gübresi üretimine başlayabilirsiniz.

Bu aşamadan sonra unutmamanız gereken bazı detaylar bulunmaktadır. Öncelikle mutlaka solucan gübresi üretimi yaparken alacağınız malzemeler ve teçhizatlar için ödemeleri ilk olarak sizin yapmanız gerekir. KOSGEB 50.000 Türk Lirası vererek bunu değerlendirmenizi istememekte, aldığınız malzemelerin üzerinden ödeme yapmaktadır. Örnek vermek gerekirse; solucan gübresi yemi almanız halinde bunu faturalı bir hale getirmeli ve KOSGEB’e sunmalısınız. Daha sonra yapılan incelemelerin ardından faturanın karşılığı hesabınıza yatırılmaktadır. KOSGEB ve destekleri hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak için kurumları ziyaret edebilir ya da internet sitesini inceleyebilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here