Ana sayfa Krediler Emekliye Faizsiz Kredi İmkanı

Emekliye Faizsiz Kredi İmkanı

11
0
emekli-kredisi

Ülkemizde yer alan emekliler için bankalar peş peşe kampanyalar düzenlemeye devam ediyor. Bilindiği üzere ülkemizde milyonlarca emekli bulunmakta ve yoğun miktarda kredi çekim işlemi de yapılmaktadır. Özellikle emekli maaşını almak isteyen bankalar, müşterilerine uygun fiyatlarda kredi imkanı sunmaktadır. Bunlardan birisi de emekliler için sunulan faizsiz ve dosya masrafsız krediler şeklinde tanımlanabilir. Bilindiği üzere emekli maaşı her ay ya da 3 ayda bir yatan, herhangi bir kesilme riski bulunmayan bir maaş türüdür. Hal böyle olunca da maaşın bankadan yatması, maaşın kesilmeyecek olması ve düzenli bir gelire sahip olması nedeniyle bankalar tarafından yoğun bir ilgi görür. Emekliye faizsiz kredi imkanı da yine bankalar tarafından sağlanmakta ancak emeklinin de bazı şartları yerine getirmesi beklenmektedir.

Ayrıca kişinin bankalar ile sicilinin kötü olması ya da kredi notunun düşük olması, beraberinde kredi sorunlarını da ortaya çıkaracaktır. Kişinin emekli olması da yine kredi verilmesi konusunda ciddi sıkıntı arz edebilir. Bu yüzden kişinin emeklilik durumu ve maaşından önce kredi notu incelemeleri yapılmakta, duruma bağlı olarak banka tarafından onay verilmektedir. Bankaların son dönemde emeklilere kredi sağlaması da sadece maaşları nedeniyle olmamakta bunun yanı sıra devlet tarafından emeklinin kalkınması için yapılan destekler de etki etmektedir. Eğer emekli iseniz sizler de başta Ziraat Bankası, Vakıf Bankası ve Halk Bankası gibi devlet bankaları olmak üzere özel bankalardan da kredi çekebilirsiniz.

Emekliye Faizsiz Kredi Nasıl Çekilir?

İlk olarak emekli kişinin banka ile iletişime geçmesi ve başvuru yapması gerekir. Eğer maaşınızı o bankadan almıyorsanız genellikle maaşınızın taşınması talep edilmektedir. Bunun yanı sıra tarafınızda bulunan gayrimenkuller, araçlar ve maaşınızın miktarı da yine verilecek olan kredi miktarını etkilemektedir. Bu sebeple eğer yüksek miktarlarda krediler almak istiyorsanız, mutlaka bankaya bazı güvenceler vermek zorundasınız.

Daha sonra tarafınıza tanımlanan krediye onay vermeniz halinde banka tarafından sizlere krediniz verilmekte, bunun yanı sıra da maaşınızın taşınma işlemi gerçekleştirilmektedir. Bu aşamadan sonra artık maaşınızı bankadan alırken, kredi taksitleriniz de yine bu maaş üzerinden kesilecektir.

Emekliye Faizsiz Kredi Şartları Nelerdir?

Bilindiği üzere devlet ile yapılan anlaşmalar sonrasında belirli bir banka olmakta ve aylık olarak maaşlar yine bu bankaya yatmaktadır. Hal böyle olunca da faizsiz kredi veren bankalar tarafınızdan bazı şartların yerine getirilmesini istemektedir.

-Bankaların emekli vatandaşlardan en çok istediği konulardan birisi de maaşın taşınması şeklindedir. Eğer maaşınız A bankasında ise kredi çekeceğiniz bankaya transfer işleminin yapılması gerekir. Aksi takdirde bankalar tarafından kredi verme işlemi yapılmamaktadır. Bunun yanı sıra bankalar emekli maaşını alabilmek için müşterilerine çeyrek altın, tam altın gibi ödüller de vermektedir.

-Kişinin kredi notu bu aşamada oldukça önemlidir. Eğer bankalar ile sicili kötü ya da kredi notu düşük ise kredi verilme ihtimali de çok düşük olacaktır. Bu sebeple mutlaka emekli de olunsa bankalar ile arasının iyi olması gerekir. Aksi takdirde banka tarafından ret yemeniz kuvvetle muhtemeldir.

-Kişinin kredi notu ve bankalar ile sicili iyi olsa da bir diğer sorun da yaş olarak gösterilir. Bazı bankalar yaşı yüksek olan müşterilerine risk kısmında bulunduğu için kredi vermemektedir. Bu sebeple bankanın şartları incelenmeli ve talep edilen yaş aralığının içinde olunması gereklidir. Genellikle 70 ile 80 yaş üstü bireylere yüksek miktarda kredi verme işlemi çok daha zordur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here