Ana sayfa Yatırım Piyasa En İyi İnşaat Mühendisi Kimdir

En İyi İnşaat Mühendisi Kimdir

6
0
En İyi İnşaat Mühendisi Kimdir
En İyi İnşaat Mühendisi Kimdir

Mühendislik Fakültesi

En İyi İnşaat Mühendisi Kimdir Mühendislik fakültesinde öğrenimi sürdürmekteyim sizlerle paylaşmak istediğim bir konu olan ”En İyi İnşaat Mühendisi Kimdir?” konusudur.
Her mühendis mutlaka proje okuyabilmelidir. Aynı zamanda bir mühendis çizim yapabilmelidir.

En İyi İnşaat Mühendisi Kimdir

Günümüz standartlarında bir mühendis bir projenin ve bir yapının sağlamlığından geçerlilik süresinden ve yapılabilme olanaklarına uygunluğundan sorumlu kişidir.
Bir konuya parmak basmak istiyorum ‘Mühendislerin Yetiştirilmesi’ günümüz standartlarında çoğu diğer ülkelerden geri kaldığımızı düşünüyorum. Çünkü bizler yetiştirilirken zaman sınırlamamız var. Bilgisayarlı çizim derslerimizin sınavlarında bizden beklenen şey 1-2 saat içinde projeyi çizmemiz isteniyor. Bu eğitim sistemini yanlış buluyorum. Çünkü bence En İyi Mühendis bir projeyi en kısa sürede çizen kişi değil hatasız ve eksiksiz çizen kişidir. Bir yapının projesini çizerken zaman sınırlaması koyulamaz.

En İyi İnşaat Mühendisi Kimdir Bizler sadece mühendis değiliz geleceğe yön veren kişileriz. Geleceğimizi çizerken temelimizin sağlam olması gerekmektedir. Betonu kurumamış bir temele kolonları dikmek yapının yani geleceğimizin yıkılacağı anlamına gelmektedir.

En İyi İnşaat Mühendisi Kim

Betonarme ve çelik yapılar yüz yıllar boyunca kalan nesilden nesillere aktarılan binlerce yıl ömrü olan hatta ölümsüz sayılabilen nadide eserlerdir.
Bugün Giza Piramidi, Rodos Heykeli, Babil’in Asma Bahçeleri, Olympia’da ki Zeus Heykelini, Efes’te ki Artemis Tapınağını, Halikarnas Mozolesini ve ya İskenderiye Fenerini yapan kişiler bunu tasarlayan mühendislerin zaman sınırlamalarının olduğunu düşünmüyorum. Mimar Sinan’ın eserlerinin bu kadar meşhur ve bu kadar ünlü olmasının sebebi bir yıl içinde bitmiş olması değildir, günümüzde bile sapa sağlam ayakta durmalarıdır.

Lafı çok uzatmak istemiyorum. Ama günümüzde ki üniversitede görev yapan tüm öğretim görevlilerinden, profesörlerden ricam öğretmek için derslere girmeyin geleceğimizi en iyi standartlarda yenilikçi, modern, günümüz ve yarınlara şekil vermek hatta tarihe adımızı altın harflerle yazdırmamız için bizleri eğitin.
Yarınların bizlere, bizimde sizlere ihtiyacımız var.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here