Ana sayfa Merak Edilenler Geri Ödemeli Devlet Bursu Alma

Geri Ödemeli Devlet Bursu Alma

17
0
geri-odemeli-burs

Üniversite öğrencileri tarafından her yıl en çok araştırılan ve ihtiyaç duyulan konular arasında geri ödemeli devlet bursu yer almaktadır. Bilindiği üzere üniversite hayatı boyunca öğrencilerin bazı giderleri olmakta ve bunun yanı sıra burs ihtiyacı doğmaktadır. Başbakanlık tarafından yapılan düzenlemeler sonrasında ise Kredi ve Yurtlar Kurumu aracılığıyla her yıl öğrencilere karşılıksız burs ya da geri ödemeli burslar tanımlanmaktadır. Bursun çıkma olasılığı bazı etkenlere bağlı olmakla birlikte burs çıkması halinde öğrencinin başarılı olması gerekmektedir. Bu tür durumlarda ise yetkililer tarafından incelemeler yapılmakta ve bireyin bursu, geri ödemeli krediye çevrilmektedir.

Bilindiği üzere eski dönemlerde burs ve kredi ayrı şekillerde verilmekteydi. Öğrencilere burs Başbakanlık tarafından verilirken, kredi ise Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından sağlanmaktaydı. Zaman zamana aynı öğrenciye hem burs hem kredi çıktığı gibi bu durum son dönemde ortadan kalkmıştır. Yetkililer tarafından yapılan düzenlemelere bağlı olarak geri ödemeli devlet bursu ve karşılıksız burs tek bir çatı altında toplanmış, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından her yıl verilmeye başlanmıştır. Sizler de KYK tarafından verilen kredi ya da geri ödemesiz burslara başvuru yapabilir, şansınızı deneyebilirsiniz. Başarılı olmanız halinde bursunuz 4 yıl yatırılmakta ve okul bittikten sonra herhangi bir ödeme talep edilmemektedir. Ancak kredi almanız halinde mezuniyetten sonra 2 yıl içerisinde borcun geri ödenmesi gerekir. KYK borcunun rahat bir şekilde ödenmesi için de yetkililer tarafından yapılandırma gerçekleştirilir.

Geri Ödemeli Burs Şartları

Her burs imkanında ya da ödemelerde olduğu gibi geri ödemeli bursta da bazı şartlar bulunmaktadır. Öğrencilerin bu şartları yerine getirmemesi halinde ödeme yapılması ya da başvurunun yapılması mümkün değildir. Ayrıca kredi çıktıktan sonra alınmaya başlanması halinde birey ödeyeceği ücreti kabullenmiş olur. İsteğe bağlı olarak bursu iptal edebilmekte ve ödemeleri durdurmaktadır. Geri ödemeli bursun verilebilmesi için gereken şartlar ise şu şekildedir;

-Öğrencinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir.

-Öğrenim kredisinin verilebilmesi için bireyin mutlaka öğrenci olması gerekir. Ayrıca lise ya da ilkokul kabul edilmemekte, sadece lisans ve önlisans programlarını kazanmış bireylere verilebilir.

-Öğrencinin bulunduğu okula kesin olarak kayıt yaptırmış olması ve aktif öğrenci sıfatını taşıması gerekmektedir. Ön başvuru yapan ya da kazandığı halde kayıt yaptırmayan öğrencilere kredi sağlanmayacaktır.

-Yukarıda yer alan öğrencilerin dışında dikey geçiş sınavı ile yeni bir üniversiteye geçiş yapan ya da yüksek lisans okuyan öğrencilere de kredi verilmektedir.

-Kredi imkanı sadece örgün öğretim için sağlanmamakta, ikinci öğretim öğrencilerine de verilmektedir.

Geri Ödemeli Bursa Başvurma

Öğrenciler okullarına kesin kayıt yaptırdıktan sonra KYK’nın sitesini düzenli olarak takip etmesi gerekmektedir. Okullar başladıktan kısa bir süre sonra başvurular açılmaktadır. Bu aşamada başvuruların yapılması halinde ise sonuçlar beklenebilir.

Ekim ile Kasım aylarında alınan başvurular çok gecikmeden sonuçlanır ve tanımlamalar başlar. Bu aşamadan sonra site üzerinden verilen aşamaların tek tek gerçekleştirilmesi gerekir. Kredi tanımlaması Ziraat Bankası üzerinden yapılırken, öğrencilerin mutlaka banka ile iletişime geçmesi gerekmektedir. Şu anda yaklaşık olarak 425 TL olarak her ay yatan burs, önümüzdeki yıllarda 475 Türk Lirası olacaktır. Hal böyle olunca da bu sene okumaya başlayan öğrenciler aylık 475 TL harçlık alabilecekler. Bunun yanı sıra Ziraat Bankası tarafından harçlık avans ya da kredi kartı gibi özellikler de tanımlanmakta, öğrencilere ek kredi imkanı sağlanmaktadır.

Tabi ki verilen bursun oranı arttıkça geri ödenecek rakamın artış göstereceğini de unutmamak gerekir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here