Ana sayfa Merak Edilenler İcralık Evlerde Hangi Eşyalar Alınır?

İcralık Evlerde Hangi Eşyalar Alınır?

17
0
hacizli-evden-hangi-esyalar-alinir

Bankalar ile vatandaşlar arasında yaşanan sorunlar sonrasında en çok yaşanılan problemlerden birisi de haciz yani evin icra edilmesidir. Ancak bu durum sadece bankalar dolayısıyla yaşanmamakta, bunun dışında kişinin ödemekle yükümlü olduğu borçlarını ödememesi halinde de yine mahkeme tarafından haciz kararı verilebilmektedir. Haciz yapılırken hemen hemen her türlü eşya alınmakla birlikte fazla değerine bakılmamaktadır. Eşyanın değerinin haciz açısından çok önemi bulunmamakta, haciz işlemi ile aslında kişiyi caydırmak içindir. Bu sebeple de haciz memurları tarafından herhangi bir değerine bakmaksızın, kişinin temel ihtiyaçlarını karşılayabileceği ürünler dışında kalan eşyaları haciz ederler. Bunların içerisinde televizyon, elektronik eşya, beyaz eşya, altın, gümüş gibi eşyalar yer almakta; kişinin borcunu karşılayabilecek hemen hemen her ürün de talep edilmektedir.

Haciz Nedir?

Bir kişinin başka bir kişiye ya da kuruma sorumlu olduğu ödemelerini yapmaması, taksitlendirmeye veya yapılandırmaya yanaşmaması halinde genellikle mahkeme heyeti tarafından verilen bir karardır. Bu karar sonrasında görevlendirilen haciz memuru, ödemeyi yapmayan kişinin evine giderek değerli eşyalar başta olmak üzere haczetmektedir. Buradaki asıl amaç ise kişinin bütün eşyalarını alarak onu sokak ortasında bırakmak değil, aksine değerli eşyalarını alarak borcunu ödememe konusundaki kararından caydırmaktır.

Haciz işlemi sırasında görevlilere müdahale etmek bir suç olmakla birlikte ev sahibinin bu konuda ısrarcı olması halinde haciz memurlarının polis zoru ile evdeki eşyaları haczetme hakkı da bulunmaktadır. Burada haciz memurlarının ve haczedilecek kişinin tavrı, icra durumunu olumlu-olumsuz manada etkiler.

İcra memurları tarafından haciz kararı verilen bir kişinin evinden alınan eşyalar ise şu şekildedir;

-Altın, gümüş ve benzeri değeri olabilecek mücevheratlar. Bunun yanı sıra Dolar, Euro ve benzeri döviz türleri.

-Buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, televizyon, bilgisayar, telefon, kurutma makinesi ve ütü gibi beyaz eşyalar haczedilir.

-Kişinin evi dışında sahip olduğu araç, arsa ya da gayrimenkuller.

İcra memurları tarafından borçlu kişiden haciz edilemeyecek ve asla el konulmayacak eşyalar ise şu şekildedir;

Yukarıda yer alan eşyaların dışında icra edilecek kişinin ihtiyaçları için olmayan ve haczedilse bile hayatını sürdürebileceği bütün eşyalar memur tarafından alınır. Ancak bazı eşyalar hiçbir haciz memuru tarafından borcun türü, şekli ve miktarı ne kadar fazla olursa olsun alınmaz.

Örnek vermek gerekirse; eğer bir kişi çiftçi ise ve evine haciz gelmişse kullanılması zorunlu olan aletler, makineler, arazi, çift hayvanları, nakil vasıtaları ile ilaçların yanı sıra arazide kullanılması planlanan gübreler ya da hayvanların tüketmesi gereken besinlere de el koyulamaz. Bunun yanı sıra ailenin 2 aylık ev ihtiyaçları da yine icra memurları tarafından alınamamaktadır. Eğer haczedilen kişi çiftçi değil de başka bir işle uğraşıyorsa, o işi yapmasını engelleyecek eşyalara asla haciz koyulamaz.

Borçlu olan kişinin ve ailesindeki diğer bireylerin giydikleri kıyafetler, ayakkabılar da yine haczedilemeyenler listesinde bulunmaktadır. Bunların haczedilmesi halinde borçlu kişinin ve ailesinin hayatını devam ettirmesi çok daha zor bir hal alır. Bu sebeple de getirilen kanun düzenlemeleri sonrasında ailenin ihtiyacı olan eşyaların alınmasına yasak getirilmiştir.

Evin ana eşyalarından da bahsedilecek olursa; koltuk takımı, fırın, halı ve çamaşır makinesi gibi eşyalar da yine borcun durumuna ve şekline bağlı olarak haczedilmemektedir. Haciz memurlarının bu tür eşyaları almaya çalışması halinde de borçlu kişinin itiraz etme ve hakkını arama imkânı bulunmaktadır. Ayrıca haciz memuruna yönelik kurallara uygun haciz işlemi gerçekleştirmediği için suç duyurusunda bulunması da mümkündür.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here