Ana sayfa SGK İşsizlik Maaşı

İşsizlik Maaşı

111
0
İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır
İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır

İşsizlik maaşı nedir ?

İşten ayrılan kişilere  sonunda sevindirici haberi İş kur verdi. Çalıştıkları yerde sosyal güvenlik kurumuna tabi olmaları takdirde işten ayrıldıktan sonra almaya hak kazanmış olacaklar.2018 yılında işsizlik maaşı kaç para olarak belirlendi? Peki işten ayrıldıktan sonra işsizlik maaşına nasıl başvuru yapılır?

Asgari ücretle  çalışan ülkemiz de  ortalama 11 milyon vatandaşımızın en son ki artışla %14.4 değer kazanan asgari ücret tutarı 1.603 Türk lirası olarak belirlendi. Bu artışla beraberinde vatandaşlarımızın

2018 İşsizlik Maaşı
2018 İşsizlik Maaşı

Alacakları  işsizlik maaşı oranında da  artış oldu  minimum işsizlik maaşı tutarı 805 Türk lirası olarak belirlenirken maksimum işsizlik maaşı oranı ise 1623 Türk lirası olarak belirlendi.

İşten ayrılmış vatandaşların işsizlik maaşı tutarı ayrılmadan önceki son çalıştıkları 4 ay üzerinden %40 oranı civarında hesap yapılarak aylık olarak ödeme yapılıyor. Çalışanın maaşı en yüksek prim den dahi ödenmiş olsa dahi alacağı miktar maksimum asgari ücret tutarının %80  tutarını geçmeyecek şekilde işsizlik maaşı tanımlanıyor. Bu duruma istinaden işsizlik parası tutarı toplamı 16,232 Türk lirası olarak belirleniyor.

İşsizlik Maaşı Kimler alabilir?

Çalıştıkları iş yerinden  ayrılan ve işsizlik parası almak için müraacat etmek isteyen kişilerin çalıştıkları işyerinde 120 iş gününden fazla çalışmış olmaları esası alınarak ve çalıştıkları işyerinde sigortalı çalışmaları ve  son üç yıl içerisinde en düşük 600 gün sigortalı olmaları ve sigorta primlerinin ödenmiş olması gerekmektedir .Ayrıca çalıştıkları işyerinden yüz kızartıcı hiçbir suçtan çıkış yapmamaları gerekmektedir aksi taktirde yüz kızartıcı adı verilen yani usulsüz çıkışlarda işsizlik hakkından faydalanmaları oldukça zordur.

İşsizlik maaşı hakkında bilmeniz gerekenler

İşsizlik Maaşı
İşsizlik Maaşı

İşsizlik maaşı almaya hak kazanan vatandaşlarımızın  işsizlik maaşları minimum olan 600 gün sigorta primi ödenenlerin 6 ay işsizlik maaşı alma hakkı 900 gün ödenenlerin 8 ay ve 1120 gün üzeri sigorta primleri ödenen vatandaşlarımızın is 10 ay işsizlik maaşı alma hakkı doğuyor.10 ay boyunca maaş alma hakkından faydalanıyor. Peki işsizlik parasını alırken yeniden bir işe başlamış iseniz tekrar nasıl faydalanırım ? Diyen vatandaşlarımız ise örneğin 10 ay işsizlik maaşı almaya hak kazanmış bir kişinin maaşının 4 üncü. Ayında tekrar başka bir işe girmesi durumunda işsizlik maaşını dondurması gerekmektedir. Ve tekrardan başladığı işyerinden ayrılması durumunda iş kura müraacat ederek işsizlik maaşının kalan aylarının tekrardan ödenmesini aylık olarak sağlayabilir. Kazanmış olduğu bu haktan faydalanabilir.

İşsizlik maaşı başvurusu yapmak için şu şartlar esas alınır.

İşten ayrılmış vatandaşlarımızın işsizlik parası başvurularını yapmaları ve bu haktan faydalana bilmeleri için çalıştıkları en son işyerinden işten ayrıldıkları dahil belge almaları ve o belgeyle bağlı oldukları iş kur bölge merkezlerine müraacat ederek işsizlik ödeneği almaya hak kazanmaları takdirde iş kurun belirlemiş olduğu aydan itibaren işsizlik maaşı ödeneğini almaları gerekmektedir.

Eğer belirli koşullardan dolayı işsizlik maaşını iki ay üst üste çekim yapamayan ve üçüncü ayda çekim için gittiklerinde 3 ayını birden alabilirler. İş sizlik maaşının bağlanıp bağlanılmadığını ve kaç ayı kalıp kalmadığını e-devlet kapısından da giriş yapılarak sorgulaya bilirler.

İşsizlik maaşı nerden alınır ?

İşsizlik Maaşı Nereden Alınır
İşsizlik Maaşı Nereden Alınır

İşten ayrılan ve işsizlik parası almaya hak kazanan vatandaşlarımızın işsizlik maaşlarını bağlı oldukları Postane den veya Türkiye’nin neresine giderseniz gidin nerede olursanız olun hak kazanılmış ödemelerinizi Türkiye’nin dört bir yanındaki Postanelerden alabilirisniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here