Ana sayfa Merak Edilenler KOSGEB Anlaşmalı Bankalar Listesi

KOSGEB Anlaşmalı Bankalar Listesi

17
0
kosgeb-anlasmali-bankalar

Ülkemizde girişimcilik yapmak ya da işletme kurmak isteyenlere destek sağlayan KOSGEB, başta kadınlar olmak üzere erkekler, engelliler ve şehit yakınları için de imkanlar vermektedir. Bilindiği üzere KOSGEB sayesinde hibe para ile geri ödemesiz bir şekilde işletme kurmak mümkündür. Ayrıca işletme kurulduktan sonra giderleri de yine KOSGEB tarafından ödenmekte ve işletmenin geliştirilmesi talep edilmesi halinde de faizsiz geri ödemeli kredi verilmektedir. KOSGEB aracılığıyla genç girişimcilerin başvuru yapması halinde ise vergi muafiyeti gibi avantajlar da bulunur.

Bilindiği üzere KOSGEB üzerinden ilk olarak bireylerin eğitim alması ve ardından projelerini sunması gerekmektedir. Projenin kurum tarafından onay alması halinde ise gerekli destekler sağlanmaktadır. Eski sisteme göre ilk olarak kişinin işletmeyi kurması ve ardından da KOSGEB’e başvurması gerekiyordu. Ancak yeni sistem ile bu durum değişikliğe uğramış ve ilk olarak projenin kabul edilmesi daha sonra da işletmenin kurulması gerekmektedir. Aksi takdirde sistem tarafından onay verilmemekte ve kabul edilebilen bir proje olsa bile ret almaktadır.

KOSGEB tarafından kurulum masrafları, personel masrafları ve makine-teçhizat alımı için 50.000 Türk Lirası hibe para verilmektedir. Bu para proje sahibine direkt olarak verilmemekte ve ilk olarak proje sahibinin ürünleri alması, daha sonra da fatura sunması istenir. Daha sonra para ödenmekte ve herhangi bir geri ödeme talep edilmemektedir. Ayrıca proje sahibinin istemesi halinde 1 yıl sonra işyerini geliştirmesi için 100.000 Türk Lirası da destek sağlanır.

KOSGEB Anlaşmalı Bankalar

KOSGEB tarafından verilen bu krediler ve hibeler belli bankalar aracığıyla girişimciye aktarılmaktadır. Genellikle KOSGEB tarafından kullanılan bankalar Akbank, Denizbank, Finansbank, Garanti Bankası, Halkbank, İş Bankası, Vakıfbank ve Yapı Kredi Bankası’dır. Ayrıca bu bankalar KOSGEB dışında da girişimcilere uygun fiyatlarda ve faiz oranlarında kredi sağlar. Sizler de gerekli şartları yerine getirdikten sonra KOSGEB’e başvuru yapabilir ve bankalar aracılığıyla paranızı alabilirsiniz.

KOSGEB tarafından ücretlerin ödenmesi ve hibe sağlanması için istenilen belgeler ise şu şekildedir;

-Nüfus cüzdanı fotokopisi,

-Oda kayıt belgesi,

-Ticaret sicil belgesi,

-İmza beyannamesi,

-Vergi levhası,

-Ticaret Sicil Gazetesi,

-Özel izinler ve KOSGEB tarafından ek olarak talep edilen belgeler.

Yukarıda yer alan belgelerin verilmemesi, doğruluğunun kanıtlanmaması ya da eksik olması halinde KOSGEB tarafından yapılan başvurular sistem üzerinden reddedilmektedir. Bu sebeple başvuru sırasında istenilen belgelerin eksiksiz olarak sağlanması gerekir.

Şartlar ise şu şekildedir;

-İş kurmak isteyenlerin mutlaka KOSGEB eğitimlerini alması ve uygulamalı girişimcilik sertifikasına sahip olması gerekir. Üniversitede bu eğitimi alanların tekrar eğitime katılmasına gerek yoktur.

-Sertifika sonrasında projenin hazırlanması ve konseye sunulması gerekir. Onay alınması halinde ise işletme kuruluşu yapılabilir. İşletme kurulduktan sonra yapılan başvurular sistem tarafından reddedilir. Bu sebeple ilk olarak projenin onaylanması daha sonra işletmenin açılması gerekir.

-Başvuru onayının ardından KOSGEB veritabanına kayıt işlemi yapılır. Onay sonrasında 90 gün verilmekte ve 90 gün içerisinde kayıdın yapılmaması halinde tekrar projenin onaya sunulması gerekir.

-Her girişimci iş projesi için 3 kez başvuru yapabilmekte ve sadece 1 kez yararlanma hakkı bulunmaktadır. Projeye 3 kez başvuran ve reddedilen kişinin tekrar başvurması imkansızdır. Bunun yanı sıra 1 hakkını kullanması halinde başvuru hakları kalsa da tekrar KOSGEB desteklerinden yararlanması mümkün değildir.

Yukarıdaki şartların, belgelerin eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi halinde ise KOSGEB tarafından proje onayı alınması zor bir durum değildir. Tabi ki mutlaka desteklenen sektörler de incelenmelidir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here