Ana sayfa Banka Sorunları Kredi ve Kart Borçları Kaç Defa Yapılandırılır?

Kredi ve Kart Borçları Kaç Defa Yapılandırılır?

11
0

Ülkemizdeki en büyük ekonomik sorunlar incelendiğinde ilk sıralarda hiç şüphesiz kredi ve kredi kartı borçları yer almaktadır. Bilinçsiz tüketim, kapasitenin üstünde kredi kullanımları ve diğer sorunlar beraberinde kart ile kredi kartı borçlarının da ödenmemesine yol açmaktadır. Bankalar genellikle kredi ve kredi kartı borçlarının ödenmemesi halinde yasal haklarını kullanmaktadır. Bankalarda bulunan borcunuzun gecikmesi halinde ilk olarak banka tarafından gecikme zammı ve faizi işlenmekte, bunun yanı sıra da kullanıcıya sürekli olarak bilgilendirme yapılmaktadır. Ödemenin sürekli olarak yapılmaması ya da sürenin artış göstermesi halinde ise banka tarafından kullanılan kredi kartı iptal edilmekte, kredi varsa da faiz işlemeye devam etmektedir.

Bu süreç işlerken müşterinin yapması gereken bazı detaylar bulunmaktadır. Bilindiği üzere kredi kartlarında asgari bir ödeme tutarı bulunmakta ve bu ödemenin yapılması halinde faiz işlemesi ile gecikme durmaktadır. Eğer borçlu olan kişi kredi kartı borçlarını ödeyemiyorsa ya da zorlanıyorsa, bu durumda yapılandırma işlemine gidebilir. Yapılandırma; kredi ya da kredi kartı borçlarının çok daha düşük ücretlerle vadeli olarak taksitlendirilmesi anlamına da gelmektedir. Bu işlem sonrasında hem gecikme faizi işleme alınmayacak hem de kişinin kredi notu olumsuz etkilenmeyecektir. Ancak yapılandırmanın yapılmaması halinde banka yasal haklarını kullanılır ve avukat ücretleri de dahil olmak üzere bütün borçlar gecikme faizi ile birlikte bankadan tahsil edilir. Kişinin bu borçları da ödemeye yanaşmaması halinde mahkeme heyeti tarafından yapılan incelemeler sonrasında haciz işlemi başlatılır ve icra memurları kişinin evine yönlendirilir. Ayrıca banka borçlarında yapılandırmanın dışında zaman zaman hapis cezaları da uygulanabilmekte ancak bu durum tamamen borcun türüne ve miktarına bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Kaç Defa Yapılandırma Hakkı Bulunur?

Borcunu sürekli olarak geciktiren ya da birkaç kartında gecikme bulunan kişiler, yapılandırma hakları konusunda bazı detayları merak etmektedir. Kredi yapılandırma ile kredi kartı yapılandırma arasında belli farklar bulunmaktadır. Bilindiği üzere kredi, daha önceden tarafımıza verilen bir borç şeklinde gösterilirken, kredi kartı sürekli olarak kullandığımız ve anlık borçlandığımız bir üründür. Hal böyle olunca da ikisi arasında yapılandırma farkı bulunmakta ve bu borcun türüne, şekline göre de değişiklik göstermektedir.

Kredi yapılandırma işlemi genellikle belli olan kredinin üstüne tekrar bir kredi verilmesi ve yapılandırması şeklindedir. Örnek vermek gerekirse; kredi yapılandırma işlemi yapıldığında kişinin 10 aylık borcu kalmaktadır. Ancak taksitlerin fazla olması ya da vadenin düşük olması kişinin ödemesini zorlaştırır. Bu aşamada ise banka; eğer kişinin durumu yapılandırmaya uygunsa tekrardan borcu kadar kredi tahsis eder. Kredi sonrasında vadeler ve ek ödemeler ortaya çıksa da kredinin vadesi 48 aya uzatıldığı için taksitler de düşecektir. Bu sayede krediyi kullanan kişi çok düşük ücretler ile kredi borcunu ödemeye başlayabilir.

Kredi kartı yapılandırma işlemi ise krediye göre biraz daha farklılık göstermektedir. Kişinin 1 ya da 2 ay kredi kartı borcunu ödememesi halinde bankalar tarafından ihtarlar gönderilmekte ve kart kullanıma kapatılmaktadır. Bu aşamadan sonra ise borçlu kişinin borcun tamamını ödemesi ya da yapılandırması beklenir. Kartta yapılandırma yapılması halinde üstüne vade farkları da eklenerek taksitlendirme işlemi gerçekleştirilir ve kişinin ana para borcu üzerinden ödemeler yapılır.

Ayrıca kredi kartı taksitlendirme işlemi yapıldıktan sonra kart kullanıma kapatılmakta ve tekrar açılması için de borcun tamamen ödenmesi gerekmektedir. Kişinin borcu erken kapatmayı talep etmesi halinde ise verilen vade farkındaki borçlar silinir ve o an kalan ana para üzerinden ödemesi yapılır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here