Ana sayfa Kredi Kartları Kredi Kartı Borcu Geciktiğinde Karşılaşılan Durumlar

Kredi Kartı Borcu Geciktiğinde Karşılaşılan Durumlar

12
0
kredi-karti-borcu-gecikmesi

Ülkemizde büyük bir çoğunluğun bankalar ile bağlantısı bulunmakta ve bu bağlantı kredi kartı, kredi ya da avans kartlar şeklinde de tanımlanabilir. Ancak zaman zaman ödeyebileceği tutarın fazlasını kullanan müşterileri, ödeme konusunda sıkıntı yaşamaktadırlar. Bankalar ise tahsil edemedikleri borçlar sonrası çeşitli uyarı sistemleri kullanmakta ve hala ödememenin yapılmaması halinde yasal süreci başlatmaktadır. Yasal süreç oldukça sıkıntılı olmakla birlikte borcun sürekli olarak ödenmemesi halinde haciz durumuna kadar gidebilir. Bu yüzden kredi kartı, kredi gibi borçların mutlaka geciktirilmemesi ve düzenli olarak ödenmesi gerekir. Ayrıca avukata düşmesi halinde sadece borç ödenmemekte bunun yanı sıra gecikme faizi, avukat ücreti gibi detaylar da borcunuza ek olarak tahsil edilmektedir. Ayrıca kredi kartı borcunuz geciktiğinde bunu düzeltmeniz için bazı şanslarınız da bulunur. Yapılandırma, taksitlendirme gibi işlemleri yaparak hem borcunuzun faize ve cezaya düşmesini önler, hem de ödeme kolaylığını sağlarsınız. Kredi kartı borcu geciktiğinde yaşanan süreci ise gelin hep birlikte işleyelim.

İlk olarak bankalar tarafından verilen kredi ve kredi kartlarında gecikmeler meydana gelmesi halinde banka tarafından mesaj ve telefon aracılığıyla bazı bildirimler yapılır. Banka tarafından yapılan bu bildirimler sonrasında müşteriler herhangi bir eylem göstermemesi ve borcu ödememesi halinde de banka tarafından yapılan bildirimler arttırılır. Ödemenin 1 ayı geçmesi ve ikinci kredi kartı ekstresi gelmesi halinde ise kredi kartı kullanıma kapatılır, müşteri tarafından ödemesi talep edilir.

Kredi Kartı Borcu Geciktirilirse Ne Olur?

Bu süreç içerisinde müşteri kartı kullanamazken bir yandan da banka bildirimlerine devam eder ve bu durumun süreklilik alması halinde yasal işlem başlatacağını belirtir. Ayrıca kartınızın tekrar kullanıma açılması için bütün borcunu ödemeniz gerekir. Bu sebeple de kredi kartının kapatılmasını önlemeniz; bütün borcu ödemeniz yerine asgari ücreti ödemeniz anlamına gelir.

Kapatma işleminden sonra da herhangi bir ödeme yapılmaması halinde artık banka tarafından durumun ciddiyeti müşterinin adresine gönderilen ihtar mektupları ile olur. İhtarlar sonrasında yasal sürecin başlayacağı bildirilir ve ödeme talep edilir. Yukarıda yer alan bütün bu sürece rağmen ödemelerin yapılmaması halinde ise avukatlar aracılığıyla banka müşterisine dava açılmakta ve borcun tamamıyla birlikte; avukat parası + mahkeme parası gibi ücretler talep edilir. Ayrıca gecikme zammı da yine ödemeyen taraftan talep edilmekte, ödemediği borç neredeyse 2 ya da 3 katına çıkmaktadır. Kişinin hala bu borcu ödemeye yanaşmaması halinde ise haciz ya da hapishane süreci başlar.

Kredi Kartı Borç Geciktirmesi

Haciz sürecinin başlaması halinde icra memurları tarafından duruma müdahale edilmekte ve evinde bulunan akıllı telefon, televizyon, bilgisayar, altın, mücevherat, döviz gibi para edebilecek eşyalara el koyulmaktadır. Eğer kişinin elinde bu tür malzemeler ve ürünler yok ise borcunu ödemediği için mahkeme heyeti tarafından ceza verilir.

Cezalar genellikle caydırıcı olmakla birlikte bazı kişiler için hapse kadar gitmektedir. Bu sebeple de karşı taraf ile mahkeme sürecinde anlaşma yoluna gitmek, yasal yaptırımları önlemek için önemlidir. Kişinin ödeme imkânı bulunmadığında mahkemelik olması halinde hala taksitlendirme şansı bulunmaktadır. Bu sayede sicilinize işleme ihtimali bulunan suçları ortadan kaldırabilir ve borcunuzu da taksitli bir şekilde düzenli olarak ödeyebilirsiniz. Ancak taksitlendirme yaptıktan sonra borçlarınızı aksatmadan ödemeye dikkat edin. En ufak bir gecikme oluşması halinde banka tarafınıza tekrardan yasal yaptırımlar uygulamak isteyecektir.

Borcun mahkeme sürecine kadar gelmemesi için mutlaka asgari tutarını ödemeye dikkat edin. Eğer asgari kısmını ödeyemiyorsanız; banka ile iletişime geçerek borcunuzu yapılandırabilir yani taksitlendirebilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here