Ana sayfa Merak Edilenler Milli Tarım Projesi Destekleri

Milli Tarım Projesi Destekleri

8
0
milli-tarim-projesi

Ülkemiz büyük bir pazara sahip olmasına rağmen özellikle son dönemde gerçekleştirilen göçler, şehirlerde oluşan yoğunluk beraberinde tarım alanlarının ve hayvancılığın zarar görmesine neden olmuştur. Bu aşamada çalışmalarını sürdüren yetkililer ise ülke içerisinde ihtiyaçların karşılanmaması üzerine ithalat ederek farkı kapatmaktadır. Ancak dışa bağlılığın artış göstermesi üzerine yetkililer tarafından yeni projeler tasarlanmış ve tarım yapmak isteyenlere destekler hazırlanmıştı. Ayrıca bu destekler sadece tarım için değil bunun yanı sıra hayvancılık ile uğraşan bireyler için de sağlanmaktadır. Köye Dönüş Projesi ile de benzerlik gösteren bu destekler sayesinde hibe para alarak hem ülke ekonomisine katkı sağlamak hem de kaliteli bir ticaret merkezi kurmak mümkündür.

Milli tarım konusunda hayvancılığa verilen destekler ise yetkililer tarafından iki başlık altında açıklanmıştı;

-Havza Bazlı Üretime Dayalı Destekleme

-Hayvancılıkta Yerli Üretimi Destekleme

Yukarıda yer alan iki model hem vatandaşın isteğine göre hem de işin yapılacağı bölgeye göre seçilmektedir. İki projede de amaç dışa bağlılığı azaltmakta ve ülke ekonomisine destek vermektir.

Havza Bazlı Üretim

Türkiye çapında yetkililer tarafından belirlenen 941 havza ile hangi ürünlerin hangi bölgede daha iyi yetişeceği belirlenmiş, bu kapsamda da destekler sağlanmaktadır. Belirlenen bu bölgelerde sağlanan destekler sonrasında sadece belirlenen ürünler yetiştirilecek. Ülkemizde eksik olan, dışa bağlı olduğumuz ve yetiştirilmesi için verilen 19 ürün desteği ise şu şekildedir;

-Çavdar, çeltik, tritikale, yulaf, aspir, mercimek, çay, kuru fasulye, dane mısır, soya, buğday, pamuk, yağlık ayçiçeği, zeytinyağı, arpa, kanola, yem, fındık ve nohut.

Yukarıda yer alan ürünlerden birisini yetiştirmek isteyen çiftçilere devlet tarafından destek sağlanacak. Yılda iki kez verilen desteklerin dışında günlük olarak da yem, akaryakıt gibi destekler eksizsiz olarak verilecek. Ancak çiftçilerin bu desteklerden yararlanması için bazı şartları yerine getirmesi gerekiyor. Bu şartlar ise belirlenen havzada üretim yapması, farklı ürünlerin üretimini yapmaması şeklinde açıklanabilir.

Bu destek kapsamında yapılacak faaliyetler ise şu şekildedir;

-7 milyon hektar arazi toplulaştırılacak ve üretime hazır hale getirilecek.

-184 ova tarımsal sit alanı olacak.

-Ekilmeyen arazilerin bedeli ödenecek ve verimsiz arazi kalmayacak.

-Yerli tohum üretilmesi için çalışmalar yapılacak.

-Gübreden %18’lik KDV alınmayacak, destek verilecek.

-Çiftçinin mazot maliyetinin net olarak yarısı karşılanacak.

-Piyasadaki dalgalanmaları engellemek ve çiftçinin emeğini korumak için Toprak Mahsülleri Ofisi kullanılacak.

Hayvancılıkta Yerli Üretim

Bu üretim kapsamında ise devlet yetkilileri tarafından uzun incelemeler sonucunda belirlenen 25 ilde hayvancılık tesisleri kurulacak. Hayvancılık sektörünün destekleneceği o şehirler ise şu şekildedir;
-Ağrı, Artvin, Ardahan

-Bayburt, Bingöl, Bitlis

-Çorum, Çankırı

-Erzurum, Elazığ, Erzincan

-Gümüşhane, Giresun

-Iğdır

-Malatya, Muş

-Kastamonu, Kayseri, Kars

-Samsun, Sivas, Şırnak

-Tunceli, Van

-Yozgat.

Bireylerin destek almak istemesi ve ıslah edeceğini beyan etmeleri üzerine devlet tarafından alan kiralaması yapılacak. Bu şekilde hem meralar boş durmak yerine aktif bir şekilde üretime katılacak hem de hayvancılık yapmak isteyenlere hibe para desteği sağlanacak. Ayrıca belirlenen arazilerde yapılacak olan düzenlemeler, işlemler ve inşaatlar için de devlet tarafından %50’lik bir destek verilecek.

Proje kapsamında destek almak isteyenlerin gerekli makamlara başvurması halinde destek alma ihtimali oldukça yüksektir. Ancak yetkililer tarafından belirlenen şartların, belgelerin ve bilgilerin eksiksiz olarak yerine getirilmesi gerekir. Aksi takdirde destek konusunda ret cevabı almanız ve başvurunuzun tekrar alınmaması da olasılıklar arasında yer alır.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here