Ana sayfa Genel Oyuncak Sektörü Nasıl Gelişir

Oyuncak Sektörü Nasıl Gelişir

7
0
Oyuncak Sektörü Nasıl Gelişir?
Oyuncak Sektörü Nasıl Gelişir?

Oyuncak Sektörü

Oyuncak Sektörü Nasıl Gelişir? Ülkemizde ve dünyada oyuncak sektörünü geliştiren en önemli faktör çocuklardır. Dünya             üzerinde bu sektör geleneksel ve elektronik oyuncaklar olmak üzere ikiye ayrılır. Geleneksel oyuncaklardan kastımız; puzzle ve kart oyunları, bebekler, el becerisi oyuncaklar, pelüş oyuncaklar vb. gibidir.

Dünyada oyuncak sektörü:

Dünya oyuncak satışlarını etkileyen en önemli faktör çocuk sayısıdır. Fakat dünyada çocuk sayısı muntazam bir şekilde artıp azalmadığı için oyuncak satışlarında sezonluk farklılıklar mevcut olabilir. Dünyada oyuncak dağıtımı da farklılıklar gösterir vaziyette. Çünkü artık teknolojinin de haddinden fazla ilerlemesi ile ‘online’ dediğimiz bir alışveriş sistemi ortaya çıkmış bulunmakta.

Türkiye’de oyuncak sektörü nasıl gelişir?

Türkiye hala gelişmekte olan bir ülke olduğu içim maalesef ki insanlarımız da ülkemiz gibi hala gelişememekte. Bu yüzden biz çocuklarımıza doğduğu günden itibaren eline yaşına uygun, ilgisini çekebilecek, gördüğü zaman gözünü ondan ayırmayıp tüm dikkatini ona verecek oyuncaklar vermek yerine eline o yaşta hiçbir işine yaramayacak ve tamamen bebeği zarara uğratacak olan akıllı telefonlarımızı teslim ediyoruz.

Durum böyle olunca haliyle oyuncaklarla ilgilenen çocuklarımızın sayısını da öyle muazzam bir şekilde ifade edemeyiz. İnsanlarımız biraz daha duyarlı olsa ve sadece bebeklerinin yiyeceğini, içeceğini, yatacağı yeri, rahatını, geleceğini, sağlığını düşünmek yerine biraz da, ‘Bizim çocuğumuzu ne geliştirebilir? Hangi oyuncak bebeğimizin zeka gelişimini iyi yönde etkileyebilir?’ diye düşünseler belki de şuan Türkiye’de bu sektör daha da gelişmiş olabilir. Ama bu durum sadece Türkiye’de böyle değil tabi.

Türkiye’de yaşadığım ve etrafımın küçük çocuklarla dolması da bu konudaki yorumlarımı ayrıntılı yapabiliyor. Ki bana göre bu sektörde üretilen ürünlerin kanserojen madde içermemesi, plastik üretilmemesi gibi konulara da özen göstermesi gerekir. Bu durumda ilgisiz kalmaları çok üzücüdür. Sonuçta ülkemiz gelecek nesillerimize ait. Gelecek nesillerden iyi yazarlar, başarılı öğretmenler, belki de mucitler, bilim insanları, kısacası bizi gururlandıracak her şeyin çıkması için bu konuda daha da ilgili olunmalarını rica ederim. Sevgiler…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here