Ana sayfa Merak Edilenler Sınavsız Devlet Memuru Olmak Mümkün Mü?

Sınavsız Devlet Memuru Olmak Mümkün Mü?

8
0
Sınavsız Devlet Memuru

Günümüzde en rahat ve garantili işler konusunda araştırmalar yapıldığında özellikle devlet memurluğu ön plana çıkmaktadır. Bilindiği üzere 657 sayılı Devlet Memurluğu kanunu bulunmakta ve bu kanunun 59. maddesine bağlı olarak da devlet memuru şartları arasında KPSS zorunluluğu da getirilmişti. ÖSYM tarafından gerçekleştirilen Kamu Personeli Seçme Sınavı sonrasında puanlar 100 üzerinden hesaplanmakta ve devlete ait tüm kurumlar baz alınarak sonuçlanmaktaydı. 100 üzerinden iyi bir puan alan kişiler ise başvurduğu alandaki sıralamaya bağlı olarak işe alınmakta, bu aşamada alınan puanın yüksekliği ön plana çıkmaktaydı. Bunun haricinde sınava giren kişiye ait olan farklı özellikler de yine işe alınmasını olumlu bir şekilde etkiler. Bu özellikler arasında İngilizce bilmek ve çeşitli belgelere sahip olmak da gösterilebilir.

Kamuda görev almak isteyen bir kişinin mutlaka KPSS sınavına girmesi gerekir. Bu durum zaman zaman istisna olarak değiştirilse de meslek fark etmeksizin normal bir devlet memuru ya da öğretmenin KPSS’ye girmesi gerekir. Ayrıca memurluk şartları arasında KPSS dışında kişinin mutlaka en az lise mezunu olması gösterilir. Liseden mezun olamayan ya da henüz lisede okuyan kişilerin KPSS sınavı ile başarılı olsa bile herhangi bir devlet memurluğuna girmesi mümkün değildir.

En az lise mezunu şartı ise sadece engelli vatandaşlarda istisna olarak görülebilmektedir. Engelli olan vatandaşlar devlet memurluğuna girerken ilkokul ya da ortaokul tamamlamış olması yeterlidir. Tabi ki engelli kadrosundan atanan kişilerin sadece 2 yıl görevinde bulunduğunu da unutmamak gerekir.

Sınavsız Memur Alımı

KPSS dışında devlet memuru olmanın oldukça istisnai ve zor bir durum olduğunu belirtmiştik. Ancak bazı kurumlar memur alırken KPSS şartı aramamakta ancak yine de kendi kurumuna ait bir sınav düzenlemektedir. Yani devlette görev almak isteyen kişiler KPSS sınavına girmese bile mutlaka kurumun sınavlarına ya da mülakatlarına giriş yapmak zorundadır. Kurumun isteğine bağlı olarak sözleşmeli ve kadrolu almakla birlikte; mülakat sırasında kişinin başarısız olması halinde kurumun işçiyi almama hakkı da bulunmaktadır. Bu sebeple inisiyatif tamamen kurumda olmakta ve gerçekleştirilen sınavda alınan başarı ile mülakattaki sonuçlar da olumlu-olumsuz etki etmektedir.

Ayrıca KPSS sınavı düşünüldüğü kadar da zor olmamakta ancak hem sınava giren adayların sayısı hem de işsizlik oranının fazla olması olumsuz etkilemektedir. Özellikle iş alımı yapılırken engelli kontenjanı, lise kontenjanı, üniversite kontenjanı oluşturulması da yine seçilme sürecinde sıkıntı oluşturabilir. Kontenjanın genel olması ve herhangi bir gruplandırma olmaması halinde ise sınava giren kişilerin katılma olasılığı daha fazla olmaktadır. Ancak bu durumda da işe bağlı olarak ihtiyaç duyulan personel konusunda sıkıntı çıkmaktadır. Bu tür gruplandırmanın yapılmasının sebebi ise her türden ve her sektörden işe çalışan bulmaktır.

Yukarıda yer alan bilgiler ışığında ise bir kişinin devlet memuru olabilmesi için hemen hemen KPSS girmesi zorunlu bir hale gelmektedir. Ancak bazı kurumlar ve bazı sektörlerde, kurumun gerekliliklerine bağlı olarak sınav dışında başka şeyler de talep edilebilir. Bu durumda mutlaka bu belgelerin, bilgilerin ibraz edilmesi, bunun dışında da mülakatı başarılı bir şekilde geçilmesi gerekir. KPSS sınavına girilmesi halinde ise yüksek bir puan almak hemen hemen her bölümde devlet memuru olmak için yeterlidir. Tabi burada kişinin daha önce eğitim aldığı bölüm ve uzmanlık alanları da işin verilmesine etkili olmaktadır. İngilizce bölümünden mezun olmayan bir bireye İngilizce öğretmenliği ya da Mühendis olmayan bir kişiye teknik sektörlerde iş verilmesi mümkün değildir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here