Ana sayfa Krediler Teşvik Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

Teşvik Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

7
0

Devlet tarafından özellikle girişimciliğin artması ve istihdamın da oluşturulması için bazı destekler sağlanmaktadır. Bu desteklerden birisi de hiç şüphesiz teşvik kredisidir. Özellikle bir dükkân ya da işletme açmak için belli bir sermaye gerekmekte ve bu durum beraberinde bazı sıkıntıları da oluşturmaktadır. Sırf sermaye yetersizliği nedeniyle işletme kuramayan kişiler içinse devlet tarafından teşvik kredileri sağlanmaktadır. Ayrıca bankalar ile devlet arasında yapılan anlaşmalar sonrasında işletme kurmak isteyenlere özel bankalar tarafından kredi tahsis işlemi de gerçekleştirilmektedir.

Genellikle teşvik kredisi başta KOSGEB olmak üzere çeşitli kurumlar tarafından sağlanmakta ve iş koluna, sektörün türüne bağlı olarak da kredinin verildiği kurum değişiklik gösterebilmektedir. Bunun için öncelikle bireylerin iş kolu hakkında inceleme gerçekleştirmesi ve daha sonra da gerekli makamlara başvuru yapması gerekir. Ayrıca bu destekler sadece yeni iş kuranlar için verilmemekte bunun yanı sıra işleri iyi gitmeyen, işlerini yükseltmek ya da geliştirmek isteyen kişiler için de sağlanmaktadır.

Devlet tarafından genellikle tarım, hayvancılık, turizm, imalat, sağlık ve eğitim alanlarına teşvik sağlanırken, bu teşvikler KOSGEB, TKDK, Kalkınma Ajansları, Kooperatifler ve anlaşmalı bankalar aracılığıyla verilmektedir.

Hayvancılık Teşvik Kredisi

Özellikle şehirlerde artan sorunları ve ithal et probleminin önüne geçmek isteyen yetkililer, hayvancılık teşviklerini de arttırmıştır. Bu teşvikler kapsamında özellikle büyükşehir dışında Anadolu Bölgesi’nde hayvancılık yapacak kişilere çok daha fazla destek verilmekte ve bu desteklerin çıkma oranı da yüksek bir şekilde tanımlanmaktadır. Sizler de küçükbaş, büyükbaş ya da kümes hayvanları için devlet tarafından geri ödemesiz ya da geri ödemeli faizsiz kredi alabilirsiniz. Ayrıca kredi dışında yer ve arazi tahsisi de yine devlet tarafından gerçekleştirilmektedir.

Tarım Sektörü Teşvik Kredisi

Özellikle çiftçilerin artış göstermesini ve buna doğru orantılı olarak da dışa bağlılığın azalmasını isteyen yetkililer, tarım sektörüne çeşitli yatırımlar vermektedir. Tarım Kooperatifleri aracılığıyla sağlanan bu destekler sayesinde hem çiftçinin sermayesi hazırlanmakta hem de geri ödeme konusunda kolaylık oluşturulmaktadır. Ayrıca tarım kredisi içerisinde kimyevi gübre, tarımsal ilaç, akaryakıt, tarımsal sulama, tohum ve akaryakıt gibi alt destekler de yer alır.

Kadın Girişimcilere Destek

Bilindiği üzere özellikle işsizlik oranı açısından kadınların oranı ciddi bir sorun oluşturmaktadır. Hal böyle olunca da devlet tarafından KOSGEB aracılığıyla bayanlara destek sağlanmaktadır. Her ne kadar KOSGEB bünyesinde erkeklere de destek verilse de bu durum bayanlar için %90 oranlarına kadar çıkmaktadır. Ayrıca talebe bağlı olarak KOSGEB ilk açılış masrafları için 50.000 Türk Lirası’na kadar hibe para sağlamakta, işi geliştirmek isteyenlere ise 100.000 Türk Lira geri ödemeli faizsiz krediler sağlamaktadır. Bu sayede yeni iş kurmak isteyen kişiler sermaye konusunda sıkıntı yaşamazken, verilen diğer desteklerle de gelişmeye açık bir hale gelmektedir.

Genel Teşvik Kredileri

Bir işletmenin faaliyetinin yanı sıra özellikle kurulduktan sonra da birçok ödemeye ihtiyaç duymaktadır. Bu aşamada işletmelerin kapanış vermemesini ve gelişmesini isteyen devlet yetkilileri, geri ödemeli olarak faizsiz ya da ertelemeli olarak faizli kredi sağlamaktadır. Ayrıca birçok bankada devlet ile yaptığı anlaşmalar sonrasında girişimcilere özel indirimler ve krediler vermektedir.

Sizler de bir iş kurmak için devlet tarafından sağlanan teşvik kredilerine ve hibe kredilerine başvuru yapabilir, talebe bağlı olarak da bankalar aracılığıyla kredi çekebilirsiniz. Ayrıca teşvikler sadece sermaye ile kalmamakta bunun yanı sıra personel çalıştırmada sigorta indirimi, genç girişimcilerde 3 yıl vergi muafiyeti falan da bulunmaktadır.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here