Ana sayfa Merak Edilenler Yüksek Öğrenim Kredisi Nasıl Alınır?

Yüksek Öğrenim Kredisi Nasıl Alınır?

13
0
kyk-kredisi

Üniversiteyi kazanan ve geçiş yapan öğrenciler için dertler peş peşe gelebilmektedir. Bilindiği üzere öğrenciler üniversitedeki dersler ve sınavlar olduğu kadar üniversite dışında geçim sıkıntılarıyla da uğraşmaktadır. Bu aşamada öğrencilere destek vermeyi amaçlayan KYK ise burs ya da geri ödemeli kredi vermektedir. Burs verilmesi halinde öğrenci öğrenim hayatı boyunca aldığı paraları geri ödemek zorunda kalmamaktadır. Ancak başarısız olması ya da aksatması halinde burs değiştirilerek kredi haline getirilir. Öğrenim kredisi ise burs gibi sayılı çıkmamakta ve başvuru yapan herkese verilmektedir. Tabi ki bu kredi geri ödenebilir bir şekilde verilir. Bu da krediyi aldıktan sonra bireyin okul dönemi boyunca herhangi bir ödeme yapmayacağı ancak mezun olduktan 2 yıl sonra geri ödemeye başlayacağı anlamına gelir. Bu sebeple kredi alınmadan önce etraflı bir şekilde düşünülmeli ve karar verilmelidir.

Kredinin kesilmesi ya da başarısızlık durumuna göre geri alınması gibi bir durum olmazken genellikle okul bittikten sonra 15-20 bin arası borç çıkar ve bireyin durumuna göre yapılandırılarak ödemesi istenir. KYK borcunun ödenmemesi halinde ise çeşitli sıkıntılar ve problemler peş peşe gelecektir. Konumuzun detayında ise yükseköğretim kredisi ve alınma şekli hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Öğrenim Kredisi Nedir?

Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen öğrenim kredisi, öğrencilerin okul hayatı boyunca giderlerini azaltması için verilmektedir. Burstan farklı olarak geri ödemeli olan bu kredi, başvuru yapan her öğrenciye çıkmaktadır.

Öğrenim kredisi alabilen bireyler ise şu şekildedir;

-Lisans ya da ön lisans öğrencileri. (Okulu kazanmış ve kesin olarak kayıt yaptırmış olması gerekir. Örgün ya da ikinci öğretim fark etmeksizin kredi çıkarken, okulu kazanmış ancak öğrenciliğe başlamamış olan kişilere kredi sağlanmaz.

-Vakıf üniversitesinde öğrenim gören öğrenciler.

-Master ya da yüksek lisans yapan öğrenciler.

-İkinci öğretimde okuyanlar.

-İki yıllık okuyan daha sonra dört yıllık bölüme geçenler.

-Açık öğretimde okuyan ancak gazi-şehit yakını gibi özel durumları olan bireylere kredi sağlanır. (Normal şartlarda açık öğretimde okuyan öğrencilere KYK tarafından kredi desteği verilmemektedir.)

Ayrıca bir öğrenciye burs çıkması halinde aynı anda kredi verilmesi mümkün değildir. İki seçenekten birisi çıkarken, burs olması sonrası öğrencinin başarısız olması halinde krediye çevrilir.

Öğrenim kredisinin verilmeyeceği kişiler ise şu şekildedir;

-Artık yıl olarak öğrenime devam eden yani okulu uzatan kişiler.

-En az asgari ücrete sahip olan ya da çalışan, geliri olan öğrenciler.

-Daha önce farklı bir üniversitede okumuş ve mezun olmuş kişiler.

-Gerçek dışı belgeler sunarak kredi almak isteyenler.

-Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan ve yabancı uyruklu olarak eğitim gören kişiler.

-Kurumdan daha önce öğrenim kredisi ya da burs imkanı almış olanlar.

-Öğrenim kredisinin verilmesi için hazırlanan şartları yerine getirmemiş olanlar.

Yukarıda yer alan bireyler KYK tarafından sağlanan kredi veya burs imkanlarından yararlanamamaktadır. Bu sebeple mutlaka KYK şartlarının detaylı bir şekilde okunması daha sonra internet sitesi üzerinden başvuru yapılması gerekir. Online olarak alınan başvurularda bazı bilgilerin verilmesi yeterlidir. Bilgilerde yanlışlık olması ya da kasten yanlış bilgi sağlanması halinde KYK tarafından ret cevabı gelmekte ve iş daha sıkıntılı boyutlara gelebilmektedir.

Sizler de ad soyad, aile bilgileri, nüfus bilgileri, adres bilgileri gibi detayları girerek başvuru yapabilir; KYK tarafından verilecek sonucu bekleyebilirsiniz. Burs çıkma olasılığı şehit, gazi ve fakirler için daha fazla iken, her öğrenciye kredi çıkmaktadır. Bu sebeple burs olayına şans olarak bakılırken, krediye kesin gözüyle bakılır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here