Ana sayfa Genel Ziraat Bankası Cebe Havale Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası Cebe Havale Nasıl Yapılır?

24
0
ziraat-bankasi-cebe-havale

Türkiye’nin en iyi bankaları arasında yer alan ve devlet bankası olarak da tanımlanan Ziraat Bankası, son dönemde teknolojik açıdan gelişmeler yapmaya devam ediyor. Bilindiği üzere para gönderme işlemi için genellikle alıcı ve göndericinin de banka hesabının bulunması talep edilmekteydi. Ancak son dönemde yapılan yenilikler ile artık banka hesabı olmayan kişilere de anlık olarak para göndermek mümkün. Üstelik bu işlemin uygun olması, internet şubesi üzerinden yapılabilmesi ve Türkiye’nin bütün bölgelerinde yer alan ATM’lerden kolayca gerçekleştirilmesi nedeniyle de ön plana çıkmaktadır. Ziraat Bankası üzerinden havale, EFT ya da Swift gibi işlemler basit bir şekilde halledilirken, şubeden yapılması halinde ek ücretler de talep ediliyordu. Ancak artık acil olarak paraya ihtiyacı olan kişiler için geliştirilen Ziraat Bankası Cebe Havale sayesinde alıcının herhangi bir banka hesabı olmasa da para alabilecek. Bunun için gönderen kişinin internet şubesi kullanması ve yeterli miktarda bakiyeye sahip olması gerekir.

Ziraat Bankası Cebe Havale Yapma

Cebe havale işlemi oldukça kolay bir işlem olmakla birlikte internet üzerinden kısa süre içerisinde halledilebilir. İlk olarak Ziraat Bankası resmi sitesi üzerinden İnternet Bankacılığı’na giriş yapılması gerekmektedir. İnternet Bankacılığı şifresi bulunmayan kişiler ise ilk olarak Ziraat Bankası şubesine giderek bazı sözleşmeler imzalamakta, daha sonra da şifre almalıdır. Şifre alma işlemi müşteri hizmetleri üzerinden yapılsa da özellikle sözleşme imzalanmaması halinde şubeye gitmek zorunludur. Gerekli işlemlerin ardından internet şubesi içerisinde yer alan Havale İşlemleri ardından da Cebe Havale bölümüne giriş yapmanız gerekir.

Bütün bu işlemleri yaptıktan sonra paranın çekileceği hesabı seçin ve alıcı kişinin TC kimlik numarası, Telefon numarası gibi bilgileri girin. Gönderilecek olan miktarı da girdikten sonra gönder kısmına tıklayın. Bu işlem 1,5 TL olarak ücretlendirilmekle birlikte alıcı kişinin telefon numarasına parayı çekebileceği bilgiler iletilebilmektedir. Bu aşamadan sonra gönderim işlemi tamamlanmış olur ve alıcı kişi parayı herhangi bir ATM’den çekebilir.

Cebe Havale Şartları Nelerdir?

-Gönderecek olan kişinin internet şubesi kullanması ve vadesiz Ziraat Bankası hesabına sahip olması gerekir.

-Cep telefonuna yapılan bu gönderim günlük 500 Türk Lirası olarak sınırlandırılmıştır. Ayrıca bir kişi en az 20 TL havale yapabilmekte ve aylık olarak da 5.000 Türk Lirası’ndan fazla cebe havale gerçekleştirmemektedir.

-İşlem ücreti 1.50 Türk Lirası olmakla birlikte yapılan işlemin türüne göre bazen banka tarafından değişiklikler yapılabilir.

-Cebe gönderilen para için iade işlemi yapılmamaktadır. Bu sebeple gönderilecek kişinin bilgileri ve diğer detaylar dikkat edilerek girilmektedir. Ancak para yattıktan sonra alıcı kişinin 7 gün boyunca parayı çekmemesi halinde tutar tekrardan iade edilebilir. Bunun dışında iade mümkün olmamakla birlikte iade sırasında alınan işlem ücreti geri verilmez.

Yukarıda yer alan şartların yerine getirilmesi halinde sizler de Ziraat Bankası resmî sitesi üzerinden internet bankacılığını kullanarak cebe havale işlemi yapabilirsiniz. Özellikle bu durum banka hesabına sahip olmayan alıcı kişiler ya da acil olarak paraya ihtiyacı olan kişiler için ciddi önem arz etmektedir. Üstelik diğer özel bankalara bakıldığında Ziraat Bankası’nın işlem ücretleri konusunda indirimli fiyatlar sunması da avantaj olarak gösterilmektedir. Diğer bankalar incelendiğinde ise genellikle bu ücretler 5 ile 15 TL arasında değişmekte, yine işlemin türüne bağlı olarak da artış gösterebilmektedir.

Sizler de cebe havale yapmak isterseniz, ilk olarak Ziraat Bankası şubesi ile iletişime geçer ve bir banka hesabı ile internet bankacılığı alabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here