Ana sayfa Krediler Ziraat Bankası Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

Ziraat Bankası Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

20
0
ziraat-bankasi-tasit-kredisi

Türkiye’nin en eski ve kaliteli bankaları arasında yer alan, devlet bankası olarak da gösterilen Ziraat Bankası, müşterilerine özel çeşitli krediler sağlamaktadır. Bilindiği üzere Ziraat Bankası’nda kredi kartı, yatırım araçları, ev kredisi, ihtiyaç kredisi gibi hizmetlerin dışında taşıt kredisi de bulunmaktadır. Bireyler genellikle araç almak istediğinde peşin paraya ihtiyaç duymaktadır. Özellikle araçların yoğun miktarda artış göstermesi, yüksek maliyetler olması nedeniyle peşin paralara ihtiyaç duyulmaktadır. Her ne kadar araç firmaları zaman zaman müşterilerine özel düşük faizli kredi imkanları sağlasa da bu durum her zaman bireyin durumuna uymamaktadır. Hal böyle olunca da devletin bankası olarak hizmet veren ve düşük faiz garantisi de sunan Ziraat Bankası yoğun bir şekilde ilgi görmektedir. Sizler de konumuzun detayında Ziraat Bankası taşıt kredisi hakkında bilgi sahibi olabilir ve talep etmeniz halinde krediyi çekebilirsiniz.

Ziraat Bankası Taşıt Kredisi Nedir?

Ziraat Bankası tarafından sağlanan taşıt kredisi, vatandaşların istedikleri araçları çok daha kolay bir ödeme planıyla alması için tasarlanmış kredi türüdür. Taşıt kredisi her araç için verilmemekle birlikte hem müşterinin bazı şartları yerine getirmesi hem de aracın krediye uyumlu olması gerekir. Aksi takdirde banka tarafından kredi verilmesi mümkün olmamaktadır.

Devlet tarafından yapılan düzenlemelere bağlı olarak da taşıt kredisi genellikle 48 yani 4 yıl şeklinde iken, müşterinin ve aracın durumuna bağlı olarak da verilen ücretlerde değişiklik olmaktadır. Ayrıca araç kredisi doğrudan aracın değeri kadar olmamakta, belli bir oranı karşılanmaktadır.

Ziraat Bankası başta olmak üzere bankalardan aldığınız taşıt kredisi sonrasında aynı ev kredisi gibi aracınıza ipotek koyulduğunu da unutmamanız gerekir. Ziraat Bankası tarafından sağlanan taşıt kredisi sadece sıfır araçlar için uygulanmamakta, bunun yanı sıra ikinci el araçlar da desteklenmektedir. Banka tarafından kredi için sunulan şartlar ise şu şekildedir;

-Taşıt kredisi sıfır araçlarda ya da yaşı 5’i geçmemiş araçlarda kullanılabilir. Örnek vermek gerekirse; 2017 yılında taşıt kredisi çekmek isteyen bir vatandaş ancak 2012 yılında üretilmiş bir aracı alabilmektedir. 2011 yılındaki aracı alabilmesi için taşıt kredisi verilmemekte, ihtiyaç kredisi sağlanmaktadır.

-Kredi tanımlama işlemi ihtiyaç kredisinde de olduğu gibi 48 ay şeklindedir. Bu vadeden daha fazlasının verilmesi mümkün değildir.

-Genellikle binek araçlara kredi sağlanmakla birlikte minibüs, kamyonet ya da pick-up alınması halinde mutlaka ruhsatta hususi kullanım olarak belirtilmelidir.

-Araç mutlaka kredi tahsisi sırasında rehin alınmakta yani ipotek edilmektedir. Borç bitmeden ya da kredi tamamen kapatılmadan aracın satışı mümkün değildir. Vatandaşların krediyi erken kapatma hakları bulunmakla birlikte kredinin sonlandırılması halinde ipotek de ortadan kalkacaktır.

-Kredi sahibine 4 yıl boyunca hayat sigortası ve araca da KASKO yapılmaktadır. Bu işlemlerin yapılması zorunlu olduğundan harici olarak isteğe bağlı olarak alınmamaktadır.

Ziraat Bankası Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

Ziraat Bankası tarafından müşterilerin taşıt kredisi alabilmesi için çeşitli kanallar bulunmaktadır. İlk olarak başvurular doğrudan şubeden yapılmaktadır. Ancak müşterilerin gelememesi halinde başvurular internet sitesi, internet şubesi, mobil şube, ATM ya da müşteri hizmetlerinden yapılabilmektedir. Tabi ki kredi başvurusu sonrasında kabul edilmesi ya da reddedilmesi halinde banka tarafından şubeye gelmeniz, bazı belge ve bilgileri sunmanız istenilebilir.

Taşıt kredisi için istenilen belgeler ise şu şekildedir;

-Başvuru formu,

-Nüfus cüzdanı (pasaport ya da sürücü belgesi),

-Gelir belgesi,

-Esnaf için üyelik belgesi, vergi levhası,

Yukarıdaki belgelerin dışında şube tarafından farklı belgeler de talep edilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here